Casus Yazılım

Casus Yazılım

Casus yazılım ile insanlar, sevdiklerini dışarıdan gelen bir takım sorunlara karşın koruma imkanı yakalamaktadır. Bahsedilen işlem sayesinde sadece sevdiklerini koruma değil, önemli sorunları kısa sürede çözme fırsatı da kişilere verilmektedir. Bundan dolayı günümüzde casus program kullanımının her geçen gün biraz daha arttığını söylemek yanlış olmaz.

Gelişen teknoloji ile hayatımıza giren cep telefonlarının kullanım süresi her geçen gün biraz daha artmaktadır. Yani insanlar, gün içinde zamanlarının önemli bir bölümünü bu telefonlarda geçirmektedir. Özellikle internetin geldiği nokta dikkate alındığında, insanların telefondan iletişim kurma, alışveriş yapma, farklı web sitelerini gezme gibi işlemleri yaptığı söylenebilir. Bütün bunların tespiti ise casus yazılım ile yapılmaktadır.

Sevdiklerini korumak isteyen kişiler için geliştirildiği bilinen telefon takip programları, farklı amaçlar için de kullanılmaktadır. Örneğin eşinin sadakatini anlamak isteyen bir kişi, eşinin cep telefonuna bu özel yazılımı kurarak onu takip edebilir. Böylece eşinin girdiği siteleri, görüştüğü kişileri casus yazılım üzerinden öğrenir. Bu durum ise sadakatinin olup olmadığını gösterecektir. Ayrıca işverenlerin çalışanlarını takip etmesi, iş adamlarının ortaklarını izlemesi, ailelerin çocuklarının arkadaş çevresini kontrol etmesi gibi farklı amaçlar için de kullanıldığı bilinmektedir.

Casus Yazılım Özellikleri Nelerdir?

Bu programların en önemli özelliği, yüklendikleri mobil cihazın kontrolünü tamamen ele geçirmeleridir. Yani klasik anlamda bir telefon dinleme cihazı değil, bundan çok daha fazlası anlamına gelir. İnsanların beklentilerini fazlasıyla karşılayan casus yazılım, çoğu zaman onların kısa süreli şaşkınlık yaşamasına dahi neden olur.

Bu programların yapabildikleri işlemlerden bazıları şu şekildedir:

  • Telefon dinleme ve dinlenen konuşmaları kayda alma
  • Facebook takip
  • Whatsapp takip
  • Skype takip
  • GPS konum bulma
  • İnternet geçmişi öğrenme
  • Ortam dinleme
  • Ortam izleme
  • Web sitesi engelleme

Yukarıda yer alan özellikler, yetenekler dikkatli bir şekilde incelendiğinde, bu yazılımın ne kadar önemli işlevleri yerine getirdiği çok daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Bundan dolayı da insanlar, casus yazılım ile sevdiklerini adeta adım adım takip edebilir ve onları uzaktan izleyebilir. Bunun haricinde bilinmesi gereken nokta, bu işlemler sadece iyi niyetli amaçlar için kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir